Αναγνώστες

Κυριακή 19 Δεκεμβρίου 2010

Ήττα από Κολοσσό

O Γιάννης Καλαμπόκης ήταν εξαιρετικός μετά την επιστροφή του από το τραυματισμό, αλλά όχι αρκετός για τον Ίκαρο

Στη πρώτη περίοδο, οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη πέρασαν στο παρκέ πολύ δυνατά και ήταν εξαιρετικοί τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση. Με ένα σερί 6-0 προηγήθηκαν με 8-7 στο 3ο λεπτό και στη συνέχεια ανέβαζαν το προβάδισμα τους, με συνέπεια στο 10’ το σκορ να είναι 26-17!

Με δύο βολές του Τόμπσον η διαφορά ανέβηκε στο +11 (28-17) στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, αλλά ο Κολοσσός βελτιώνοντας την άμυνα του, κατάφερε να πλησιάσει. Μάλιστα με καλάθι του Χαρίση μείωσε σε 41-40 στο 18’ για να ακολουθήσει μια βολή του Χάρις και ένα λέι-απ του εξαιρετικού Καλαμπόκη που έκαναν το 44-40 στο 19’. Ο Γκόλεματς με 2/2 βολές έγραψε το τελικό 44-42 του ημιχρόνου

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Κολοσσός ξεκίνησε πολύ καλύτερα και με τέσσερις συνεχείς πόντους από Χαρίση και Τσάμη πέρασε μπροστά με 46-44. Στη συνέχεια βρήκε ρυθμό στην επίθεση, με συνέπεια να σημειώσει 25 πόντους και να προηγηθεί με 67-57 στο τέλος της περιόδου.

Στην τελευταία περίοδο, ο Κολοσσός συνέχισε να έχει τον έλεγχο και μαζί το προβάδισμα κι έφθασε δίκαια στην επικράτηση με 69-84, έχοντας κορυφαίους τον Άγγελο Τσάμη και τον Κώστα Χαρίση.